3362U-1-202A is available for purchase but is not normally stocked.
TT Electronics/BI
In Stock: 2 380
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 405
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3362U-1-202A
DigiKey Part Number
3362U-1-202A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362U-1-202A
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362U-1-202A Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%