3362P-1-201LF
DigiKey Part Number
3362P-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362P-1-201LF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3362P-1-201LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%