3362P-1-102ALF
DigiKey Part Number
118-3362P-1-102ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-3362P-1-102ALFTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362P-1-102ALF
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3362P-1-102ALF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%