3361P-1-104GLF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3361P-1-104GLF |
Description | TRIMMER 100K OHM 0.5W GW TOP ADJ |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3361P-1-104GLF Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 100 kOhms | Termination Style Gull Wing |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |