3352T-1-101LF
DigiKey Part Number
3352T-101LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3352T-1-101LF
Description
THUMBWHEEL POT 100 OHM 0.5W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3352T-1-101LF Models
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Resistance
100 Ohms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W