3339W-1-102LF
DigiKey Part Number
3339W-102LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3339W-1-102LF
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 4.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3339W-1-102LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
4.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.320" Face (9.53mm x 8.13mm)
Tolerance
±10%