3329P-1-503 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 140
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 5 935
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 4 515
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3329P-1-503
DigiKey Part Number
3329P-503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3329P-1-503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.250" Dia (6.35mm)
Tolerance
±10%