3314Z-GA4-102E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 321
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Similar
Nidec Components
Vishay Sfernice
Vishay Sfernice
TT Electronics/BI
1 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3314Z-GA4-102E
DigiKey Part Number
3314Z-GA4-102E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314Z-GA4-102E
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3314Z-GA4-102E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
1 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.219" x 0.197" Face (5.56mm x 5.01mm)
Tolerance
±20%