3296W-1-202ALF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 559
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 5 503
In Stock: 175
In Stock: 230
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-202ALF
DigiKey Part Number
3296W-1-202ALF-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-202ALF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296W-1-202ALF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (9)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3296W-1-202Bourns Inc.5593296W-202-ND13,07000 złParametric Equivalent
3296W-1-202ABourns Inc.03296W-1-202A-ND10,02860 złParametric Equivalent
3296W-1-202LFBourns Inc.5 5033296W-202LF-ND7,33000 złParametric Equivalent
3296W-1-202RBourns Inc.03296W-1-202R-ND10,02860 złParametric Equivalent