3269W-ES2-501 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 533
500 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
3269W-ES2-501
DigiKey Part Number
3269W-ES2-501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269W-ES2-501
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (6)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3269W-1-501Bourns Inc.03269W-1-501-ND16,67850 złParametric Equivalent
3269W-1-501GBourns Inc.03269W-1-501G-ND14,22746 złParametric Equivalent
3269W-1-501GLFBourns Inc.5333269W-1-501GLFCT-ND15,15000 złParametric Equivalent
3269W-1-501LFBourns Inc.1 8543269W-1-501LF-ND15,15000 złParametric Equivalent
3269W-11-501LFBourns Inc.0118-3269W-11-501LF-ND10,47566 złParametric Equivalent