3250W-1-502
DigiKey Part Number
3250W-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3250W-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 1W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Wirewound 25.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3250W-1-502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
5 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Tolerance
±5%