3250W-1-103
DigiKey Part Number
3250W-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3250W-1-103
Description
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 1W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Wirewound 25.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3250W-1-103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Tolerance
±5%