3214X-1-501E
DigiKey Part Number
3214X-1-501ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3214X-1-501ECT-ND - Cut Tape (CT)
3214X-1-501EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3214X-1-501E
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3214X-1-501E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%