3082P-45-102LF
DigiKey Part Number
3082P-45-102LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3082P-45-102LF
Description
TRIMMER 1K OHM 0.3W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.3W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 10.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3082P-45-102LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
10.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.3W
Size / Dimension
Rectangular - 0.169" x 0.115" Face (4.30mm x 2.92mm)
Tolerance
±10%