3059Y-1-253MLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
25 kOhms 1W PC Pins Panel Mount, Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 22.0 Turn Side Adjustment
3059Y-1-253MLF
DigiKey Part Number
3059Y-1-253MLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3059Y-1-253MLF
Description
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3059Y-1-253MLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Resistance
25 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%