3059L-1-104 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 34
Datasheet
100 kOhms 1W Wire Leads Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 22.0 Turn Side Adjustment
3059L-1-104
DigiKey Part Number
3059L-1-104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3059L-1-104
Description
TRIMMER 100K OHM 1W WIRE LEADS
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3059L-1-104 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%