3059L-1-103LF
DigiKey Part Number
3059L-1-103LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3059L-1-103LF
Description
TRIMMER 10K OHM 1W WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 1W Wire Leads Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 22.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3059L-1-103LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
22.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%