3006P-1-204 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 522
Datasheet
200 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
3006P-1-204
DigiKey Part Number
3006P-204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3006P-1-204
Description
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3006P-1-204 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
15.0
Resistive Material
Cermet
Resistance
200 kOhms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%