3005P-1-101
DigiKey Part Number
3005P-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3005P-1-101
Description
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 20.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.310" x 0.160" Face (7.87mm x 4.06mm)
Tolerance
±10%