2100LL-180-H-RC
DigiKey Part Number
M1403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2100LL-180-H-RC
Description
FIXED IND 18UH 10.1A 7 MOHM TH
Detailed Description
18 µH Shielded Toroidal Inductor 10.1 A 7mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
EDA/CAD Models
2100LL-180-H-RC Models
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Material - Core
Size / Dimension
0.860" Dia (21.84mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.450" (11.43mm)
Tolerance
±15%