1.5SMC91A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 500
Datasheet
125V Clamp 12.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC91A
DigiKey Part Number
1.5SMC91ABB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC91A
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5SMC91A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
77.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
86.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
125V