1.5SMC75A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
133.9V Clamp 74A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC75A-Q
DigiKey Part Number
118-1.5SMC75A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC75A-Q
Description
TVS DIODE 48VWM DO216AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC75A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
74A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64.1V
Voltage - Breakdown (Min)
71.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
133.9V