1.5SMC56A
DigiKey Part Number
118-1.5SMC56ATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC56ACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC56ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC56A
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC56A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V