1.5SMC27CA
DigiKey Part Number
118-1.5SMC27CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC27CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC27CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC27CA
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37.5V Clamp 40.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC27CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V