1.5SMC15A
DigiKey Part Number
1.5SMC15ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC15ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC15ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC15A
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.2V Clamp 71.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC15A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V