1.5SMC13A
DigiKey Part Number
118-1.5SMC13ATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC13ACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC13ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC13A
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 83.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC13A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
83.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11.1V
Voltage - Breakdown (Min)
12.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V