1.5SMC100CA
DigiKey Part Number
118-1.5SMC100CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC100CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC100CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC100CA
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 11.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC100CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
95V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V