R50BG2-F-0160
DigiKey Part Number
492-1158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R50BG2-F-0160
Description
LED BLUE/GREEN CLEAR T/H
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue, Green 465nm Blue, 520nm Green LED Indication - Discrete 3.8V Blue, 3.8V Green 4-DIP (0.200", 5.08mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R50BG2-F-0160 Models
Category
Lens Size
7.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.8V Blue, 3.8V Green
Series
Current - Test
50mA Blue, 50mA Green
Packaging
Tube
Viewing Angle
160°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Cathode
Package / Case
4-DIP (0.200", 5.08mm)
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
7.60mm L x 7.60mm W
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
4.40mm