GP1500-0.125-02-0816
DigiKey Part Number
BER230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP1500-0.125-02-0816
Description
THERM PAD 406.4X203.2MM BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Black 406.40mm x 203.20mm Rectangular Tacky - Both Sides
Category
Material
Silicone Elastomer
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Tacky - Both Sides
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Thermal Conductivity
1.5W/m-K
Part Status
Active
Shelf Life
6 Months
Type
Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
95°F (35°C) or Below
Outline
406.40mm x 203.20mm
Base Product Number
Thickness
0.125" (3.18mm)