K3-18ND10 24
DigiKey Part Number
5015-K3-18ND1024-ND
Manufacturer
Benedict GmbH
Manufacturer Product Number
K3-18ND10 24
Description
CONTACTOR 18A N/O AUX 24AC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K3-18ND10 24 Models
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Benedict GmbH
Contact Rating (Current)
18 A
Series
Switching Voltage
600V
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Coil Voltage
24VAC