VSUU-120-D312
DigiKey Part Number
VSUU-120-D312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSUU-120-D312
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 3.3V 12V 90 ~ 260 VAC, 130 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 260 VAC, 130 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Voltage - Output 1
3.3V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 2
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
15 A
Base Product Number
Current - Output 2
6 A