VOF-S60B-12
DigiKey Part Number
179-VOF-S60B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-S60B-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 5A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-S60B-12 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
6-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 1.38" H (50.8mm x 50.8mm x 35.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-2; 61000-6-3; 61000-6-4; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
5A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
60 W