VOF-80B-48
DigiKey Part Number
179-VOF-80B-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-80B-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-80B-48 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.34" H (76.2mm x 50.8mm x 34.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
1.67 A