VGSM-150E-48
DigiKey Part Number
179-VGSM-150E-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGSM-150E-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
5.656 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.57" L x 2.52" W x 1.55" H (90.6mm x 64.0mm x 39.4mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
3.13 A