VGS-350C-15
DigiKey Part Number
179-VGS-350C-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGS-350C-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 348W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VGS-350C-15 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.47" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
23.2 A