VGS-100D-12-B
DigiKey Part Number
179-VGS-100D-12-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGS-100D-12-B
Description
AC/DC CONVERTER 12V 102W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
VGS-100D-12-B Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Size / Dimension
7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Current - Output 1
8.5 A