VFB600-D48-S12
DigiKey Part Number
179-VFB600-D48-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFB600-D48-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 600W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 50A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
VFB600-D48-S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
50A
Standard Number
Power (Watts)
600 W