VAWQ6-Q48-S15H
DigiKey Part Number
179-VAWQ6-Q48-S15H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VAWQ6-Q48-S15H
Description
DC DC CONVERTER 15V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 400mA 18V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VAWQ6-Q48-S15H Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
400mA