SLDN-12D1ALG
DigiKey Part Number
179-3029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLDN-12D1ALG
Description
DC DC CONVERTER 0.45-5.5V 66W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.45 ~ 5.5V 12A 3V - 14.4V Input
EDA/CAD Models
SLDN-12D1ALG Models
Category
Current - Output (Max)
12A
Mfr
Power (Watts)
66 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
95.4%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
17-SMD Module
Voltage - Input (Max)
14.4V
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.33" H (12.2mm x 12.2mm x 8.5mm)