SDI90-18-U-P6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 23
Datasheet
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 168
18V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SDI90-18-U-P6
DigiKey Part Number
SDI90-18-U-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI90-18-U-P6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SDI90-18-U-P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Power (Watts)
90 W