SDI36-12-UDC-P5R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
SDI36-12-UDC-P5R
DigiKey Part Number
SDI36-12-UDC-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI36-12-UDC-P5R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SDI36-12-UDC-P5R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Power (Watts)
36 W