SDI300G-48-U2-P219 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-SDI300G-48-U2-P219-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SDI300G-48-U2-P219 |
Description | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 300W |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 48V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SDI300G-48-U2-P219 Models |
Category | Power (Watts) 300 W |
Manufacturer Bel Power Solutions | No Load Power Consumption 500mW (Max) |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency Level VI |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 40°C |
Region Utilized International | Output Connector Rectangular, 6 Position |
Form Desktop (Class I) | Cord Length 47.2" (1.20m) |
Input Type Cord | Input Connector IEC 320-C14 |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Size / Dimension 7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm) |
Voltage - Output 48V | Approval Agency CE, cUL, cULus, FCC, UL |
Current - Output (Max) 6.25A | Standard Number 62368-1 |