SDI160-24-U-P51
DigiKey Part Number
179-SDI160-24-U-P51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI160-24-U-P51
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 158W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 158 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDI160-24-U-P51 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cUL, FCC, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
6.6A
Base Product Number
Power (Watts)
158 W