PYBJ6-D12-S5-M
DigiKey Part Number
179-PYBJ6-D12-S5-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYBJ6-D12-S5-M
Description
DC DC CONVERTER 5V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 1.2A 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYBJ6-D12-S5-M Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
81%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.28" L x 0.75" W x 0.28" H (32.6mm x 19.1mm x 7.0mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Approval Agency
CB Scheme, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
1.2A
Base Product Number
Power (Watts)
6 W