PYBE30-Q24-S5-U is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 53
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 6A 36V Input
PYBE30-Q24-S5-U
DigiKey Part Number
179-PYBE30-Q24-S5-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYBE30-Q24-S5-U
Description
DC-DC ISOLATED, 30W, 9~36 VDC IN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PYBE30-Q24-S5-U Models
Category
Current - Output (Max)
6A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
86%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
5V