PSK-S20C-12-T
DigiKey Part Number
179-PSK-S20C-12-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S20C-12-T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-S20C-12-T Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
82%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.27" H (76.00mm x 31.5mm x 32.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 62368-1
Current - Output 1
1.66 A