PSK-70E-12-DIN
DigiKey Part Number
179-PSK-70E-12-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-70E-12-DIN
Description
AC-DC, 70 W, 12 VDC, SINGLE OUTP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 5.8A
Category
Current - Output (Max)
5.8A
Power (Watts)
70W
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Box
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Efficiency
90%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.28" L x 2.17" W x 4.20" H (32.5mm x 55.1mm x 106.7mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V