PSK-30F-12
DigiKey Part Number
179-PSK-30F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-30F-12
Description
AC-DC, 30 W, 12 VDC, SINGLE OUTP
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 2.5A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-30F-12 Models
Bel Power Solutions
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.74" L x 1.54" W x 0.94" H (69.5mm x 39.0mm x 24.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.5A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
30 W
Load Regulation
±1%