PQP3-D12-S12-M-TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 284
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 9V - 18V Input
PQP3-D12-S12-M-TR
DigiKey Part Number
179-PQP3-D12-S12-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQP3-D12-S12-M-TR
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PQP3-D12-S12-M-TR Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
82%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.55" L x 0.55" W x 0.36" H (14.0mm x 14.0mm x 9.1mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA