PQME3-D24-S15-M-TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 200mA 9V - 36V Input
PQME3-D24-S15-M-TR
DigiKey Part Number
179-PQME3-D24-S15-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PQME3-D24-S15-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PQME3-D24-S15-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQME3-D24-S15-M-TR
Description
DC DC CONVERTER 15V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PQME3-D24-S15-M-TR Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
83%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
14-SMD Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.76" L x 0.71" W x 0.40" H (19.2mm x 18.1mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
EN, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
200mA